Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Audi e-tron GT ve RS versiyonu dünya prömiyeri gerçekleşti

Elektrikli otomobil dünyası yaklaşık 10 yıldır Tesla’ya rakip olacak Alman premiumları konuştu durdu. Yıllarca fuarlarda çeşitli konseptler göstererek tasarım ve üretim kalitesi anlamında bu rekabete çoktan hazır olduklarını belli eden markalar arasında en büyük yatırımı Dieselgate skandalı sonrasında VW AG yaptı ve neticelerini neredeyse her ay bir yeni modelle görmeye başlıyoruz.



Audi e-tron konsept olarak 2018 ‘den beri üretime çok yakın bir formda yalnızca fuar standlarında değil dünyanın en zorlu coğrafyalarında test süreçlerinde boy göstermişti. 2020 yılı son çeyreğinde deneme üretimleri başlayan modeli artık bugün tüm dünya çapında müşteriler sipariş edebiliyor ve haftalar içinde araçlarına kavuşabilecekler.

e-tron GT quattro ve RS e-tron GT olmak üzere iki farklı modele ayrılan Audi’nin elektrikli süper spor gran turismosu, Porsche Taycan ile aynı altyapıyı paylaşıyor. Her ne kadar farklı tesislerde üretilseler de ( e-tron , Audi Sport’un RS modelleri ve R8 ‘in doğduğu Neckarsulm ‘da aynı banttan çıkıyor ) kardeşi Taycan ile tek yumurta ikizleri bile diyebiliriz.

Elektrikli otomobillerin pil maliyeti, ağırlık ve toplam maliyet gibi temel sorunları aşılamadığı için VW AG bu alanda gelişimi lüks sınıf modelleri öne çıkararak aşmak istediğini gösteriyor. En uygun fiyatlısı 100 bin Euro civarlarında başlayan bu ultra teknolojik, lüks vasıtaların üzerlerindeki pahalı bileşenlere rağmen kar marjları oldukça yüksek.



Gelelim Audi e-tron ‘un elektrikli otomobil dünyasının kralı Tesla Motors karşısında öne çıktığı noktalara ,

Dijital ekranları fiziksel tuşlarla bütünleştiren Alman ekolü kabin ergonomisi

Hata toleransları çok düşük, kusursuza yakın gövde üretim hatları ve malzeme kullanımı

Audi’nin RS fren ve süspansiyon sistemleri

LED ve Laser aydınlatma konusunda dünyanın en iyi Ar&Ge faaliyetleri ve ürünleri

İlk etapta erişimi yalnızca Audi ve Porsche modellerine açık olacak yeni 800-volt ( 270 kW ) DC hızlı şarj olabilme imkanı

RS modelinde
440 kW (598 PS) toplam güç
ve 3.3 saniyede gerçekleşen 0-100 km/h hızlanma

figürleriyle elektrikli spor otomobil alanında dört halkalı markanın elindeki tüm hünerleri sergilediği bir teknoloji şovu aracı olmuş.

Pazarın en kaymak tabakasına hitap edecek şekilde hazırlanmış bu modelin ülkemize gelişi, henüz yapılan son vergi zammıyla birlikte ‘ Grey Market ‘ dediğimiz ithalatçıların eline insafına kalacak gibi.