Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Honda City ve Accord modelleri Türkiye pazarına geri geliyor

Honda Avrupa pazarlarına sunmaktan vazgeçtiği City ve Accord modellerini Asya - Orta Doğu pazarlarına yakın olan ve sedan modellere halen büyük talebin olduğu ülkemize özel olarak geri getiriyor

Honda Türkiye, her ihtiyaca ve talebe uygun sedan modeli sunma hedefi ile ürün gamını
genişletiyor. Markanın dünya çapında önemli satış adetlerine sahip modelleri arasında yer alan
City ve Accord kısa bir süre sonra Türkiye’de satışa çıkacak. Büyüyen ölçüleri ve yüksek donanım
seviyesi ile Honda City 2021 yılının Eylül ayında, Honda’nın efsaneleşmiş D segmenti sedan
modeli Accord ise Ekim ayında Türkiye yollarında olacak.

Benzinli ve otomatik vites seçeneği ile ülkemize gelecek olan iki model ile Honda’nın sedan ailesi
tamamlanmış olacak. Sedan segmentinde geniş bir ürün yelpazesine kavuşacak olan Honda
Türkiye, bu modellerin satışa çıkması ile birlikte segmentteki iddiasını da güçlendirecek.


City

Honda ‘nın Jazz / Fit modelini temel alan sub-kompakt sedan modeli City geri dönüyor. 2006 – 2011 yılları arasında Civic’ten daha küçük ve daha uygun fiyatlı bir model olarak getirilen City pek tutmamış sevilmemişti ( öznel değil satış adetlerine dayanan nesnel bir görüştür bu )

1997’den beri yerli Civic’in üretim üssü olan Şekerpınar fabrikasının eylül ayında kapanacak olması sebebiyle yerel fiyatlandırma avantajını kaybedecek Honda Türkiye, Tayland üretimi 2022 model Civic gelene kadar bu açığı City modeliyle doldurmak istediği anlaşılıyor.

Döviz krizi ve vergilerle katmerlenen otomobil fiyatlarıyla iyice Hindistan pazarına benzemeye başlayan Türkiye pazarında geniş ailelerin bütçe dostu küçük sınıf otomobillerde geniş iç mekan ve büyük bagaj hacmi arayışı City benzeri modellere olan talebi artırıyor.

Yeni 1.5 litre VTEC motoru ve CVT şanzımanı ile Honda City, Türkiye’de Eylül ayında
satışa çıkacak.


Accord

Avrupa pazarındaki 5 kapılı model trendinin hatchbacklerden CUV / SUV modellere yönelmesiyle zaten çok az olan pazar payını tamamen kaybeden Accord 2016 yılında eski kıtadan tamamen çekilmişti. Bir parçası olduğumuz Avrupa ekonomik bölgesindeki beğenilerin aksine bir sedan pazarı olan ülkemizde ise Accord uzun yıllardır Honda’nın lüks segmente yakın varlık gösterdiği önemli bir modeldi. Dünya pazarları için üretilen son neslini sınırlı adetlerle 2018 yılı sonuna kadar Honda Türkiye bayilerinde görebilmekteydik.

ABD’nin en çok satan sedan modeli olan Honda Accord, 2017 sonunda yenilenmişti ve gümrük vergisi mevzuatı gereği bu modelin tek üretim üssü olan ABD’den Türkiye’ye ithal edilmesi piyasa koşullarına uygunsuz bir hale gelmişti. Şimdi ise Honda’nın dünya çapındaki üretim ağında gümrük mevzuatımıza uygun bir ülkeden getirilmeye başlanacak yeni Accord ile 45 yıllık efsane Türkiye’deki serüvenine kaldığı yerden devam edecek.

VTEC motorun turbo beslenmesiyle 1.5 litrelik daha düşük hacimde 190 beygir güç üreten bir güç seçeneği oluşmasıyla ÖTV sistemimize uygun hale gelen Yeni Accord’u Ekim ayında Honda Türkiye bayilerinde satışta görebileceğiz.