Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Renault’nun Renault ısrarı: Taliant

Renault, filo pazarının en önemli oyuncularından Symbol'ün taşıdığı bayrağı Taliant'a teslim ediyor....

Renault’nun B-Sedan sınıfındaki yeni modeli Taliant, ilk kez Türkiye pazarında satışa sunularak dünya lansmanını gerçekleştiriyor. Avrupa pazarlarında Dacia Logan markasıyla pazarlanan modelin Renault’ya özel uyarlanmış ön yüzü ve arka far tasarımı aracı ikiz kardeşinden biraz farklılaştırsa da aslında bu modelin üretimini Romen Dacia üstleniyor ve her iki model de aynı bantlardan çıkıyor. Büyük kardeş Megane’a çok benzeyen tasarım çizgileri, güncel teknolojik donanımları, artırılmış kabin ergonomisi yenilikleriyle ülkemizde en çok satışın gerçekleştiği fiyat diliminde pazara giriş yapıyor. Dizel motor performansı, dayanımı ve yakıt ekonomisi denilince akıllara ilk gelen Fransız marka Renault da artık Türkiye’de strateji değiştirmek durumunda kalıyor. Döviz kurundaki son gelişmeler ve ÖTV dilimleriyle satın alma maliyeti oldukça yükselen dizel motorlu modellere son veren Renault, X-Tronic (CVT) otomatik şanzıman ve LPG versiyonlarıyla pazarda yeni bir konumlandırmaya gidiyor.

Perakende ve filo kullanıcıları için modern bir fiyat performans otomobili

Renault Taliant’ın ilk kez Türkiye’de satışa sunulmasının altını çizen Renault MAİS Genel Müdürü Berk Çağdaş, “Türkiye, Renault Grubu için çok büyük bir önem taşıyor. 2021 ilk çeyrek itibarıyla ülkemiz, grubun küresel çapta en büyük 7’nci pazarı konumunda bulunuyor. Renault Taliant modeli için Türk tüketicisinin önceliklendirilmesi, bu önemin göstergesi niteliğinde. 2021’in başından bu yana Renault’da yenilikler tüm hızıyla devam ediyor. Renaulution stratejik planı, yeni logo ve misyonun ardından sıra, ürün gamımızın en yeni üyesinde. Modern ekipman seviyesi ve ihtiyaçlara yönelik sunduğu çözümler sayesinde Renault Taliant, perakende ve filo kullanıcılarını ideal fiyat-performans oranıyla buluşturacak. B-Sedan segmenti 2020 yılında Türkiye’de toplam binek pazarından yüzde 2,4 oranında pay aldı. Taliant modelimizin X-Tronic şanzıman ve LPG seçenekleriyle segmentteki en önemli 2 talebe cevap veriyoruz. Rekabetin kısıtlı olduğu bu segmentin yanı sıra Taliant, C sınıfından gelen tüketiciler için de cazip bir seçenek olacak. Türkiye’nin lider otomobil markası olarak, çok yönlülüğüyle öne çıkan yeni modelimizin satış performansımıza ciddi katkı vermesini öngörüyoruz” ifadelerini kullandı.

Sanki bir Megane ‘Variant’ı

Renault Taliant, dış tasarımda Fransız üreticinin en son marka kimliğini yansıtan önemli değişikliklerle geliyor. Özellikle Renault markasıyla özdeşleşmiş olan C şeklinde farlarla tasarım imzasını ortaya koyuyor.

Renault Taliant 4.396 mm uzunluğu ve 2.649 mm aks açıklığına eşlik eden eğimli ön camı ve toplam 1.501 mm yüksekliği ile öncellerine göre daha ‘biçimli’ duruyor. Akıcı tavan çizgisi, arka tarafta konumlandırılan radyo anteni ve tavan çizgisiyle birlikte küçülen arka camlar, Symbol ile kıyasladığımızda göze ilk takılan farklar.

Lansman rengi Ayışığı Gri olan Renault Taliant’ın altı farklı renk seçeneği daha bulunuyor. Donanım seviyesine ve opsiyona göre 15” çelik, 16” çelik ve 16” alüminyum olmak üzere 3 farklı jant seçeneğiyle birlikte geliyor.

Yalınlığı ve işlevselliği artırılmış yepyeni iç mekan

Taliant’ın iç mekân detayları, dış tasarımda yapılan üst sınıfa göndermeli değişimle örtüşüyor. Konsolun hemen üzerinde yer alan 8” dokunmatik multimedya ekranı akıcı ve erişimi kolay bir arayüzle geliyor. Sade tasarımlı okunaklı gösterge panelinde monokrom LCD ekranlı yol bilgisayarı yer alıyor. Yol bilgisayarı kumanda paneli ve hız sabitleyici fonksiyon tuşları, yükseklik ve derinlik ayarlı yeni direksiyon simidinin üzerine taşınmış.

Yüksekliği ayarlanabilir sürücü koltuğunun yanı sıra 1364 mm arka sıra omuz mesafesi sunan Renault Taliant, arka koltukta seyahat eden yolculara 219 mm diz mesafesi sağlıyor. Ön koltukların arkasında bulunan katlanabilir masalar ise kullanışlılığı artıran, rakiplerinde pek rastlamadığımız ilginç donanım özelliklerinden bir diğeri.

Ön ve arka kapı panelleri, orta konsol ve torpido gözünün yanı sıra kolçak altında da derin bir saklama alanı bulunan Renault Taliant, iç mekânda toplamda 21 litrelik bir depolama hacmi sağlıyor. 628 litrelik bagaj hacmi sunan model, bu alanda segment lideri olmanın yanı sıra, çoğu C Sedan modelinden daha fazla bagaj hacmi sunmasıyla dikkat çekiyor.

İhtiyaca göre farklılaşan 3 multimedya sistemi

Renault Taliant, B-Sedan segmentinin standartlarını değiştirirken teknolojiden yararlanıyor. İhtiyaçlara göre dizayn edilmiş 3 farklı sistemden ilki USB ve Bluetooth bağlantısı, 2 hoparlör ve 3,5 inç TFT ekranlı radyo sistemi ile Joy versiyonunda standart olarak sunuluyor. Ücretsiz olarak sunulan R&Go aplikasyonu indirilerek, ön konsoldaki bölmeye yerleştirilen akıllı telefon otomobilin multimedya ekranı gibi kullanılabiliyor. Müzik, telefon, navigasyon ve araç bilgileri, bu uygulama üzerinden görüntülenebiliyor.

Tüm Touch versiyonlarında standart olarak sunulan multimedya sisteminde, 8 inç dokunmatik ekran, Apple CarPlay ve toplam 4 adet hoparlör yer alıyor. Direksiyon üzerindeki kontrol tuşları vasıtasıyla Siri üzerinden otomobille iletişim kurulabiliyor.

Touch versiyonlarında opsiyonel olarak sunulan en üst seviye multimedya sistemi kablosuz Apple CarPlay, toplam 6 hoparlör ve navigasyon özelliğini de tüketicilerle buluşturuyor.

CMF-B modüler platformu

Renault Taliant, markanın Clio ve Captur modelleri gibi CMF-B platformu üzerinde yükseliyor. Bu modüler platform, modelin kullanıcılarına daha fazla kalite, konfor ve ADAS teknolojileriyle güvenlik sunmasını sağlıyor. Otomatik yanan farlar, yağmur sensörü, kör nokta uyarı sistemi, ön&arka park sensörleri, geri görüş kamerası, elektrikli park freni ve Start-Stop teknolojisi modelin yardımcı sistemleri olarak öne çıkıyor. Renault Taliant’ta ayrıca E-Call ve Eller Serbest Renault Kart Sistemi de bulunuyor.

Hafif ve sertleştirilmiş şasi sayesinde ses ve titreşimlerin kabine iletimini ciddi oranda azaltıyor.

Motor & şanzıman kombinasyonları

Taliant, X-Tronic şanzımanla sınıfının otomatik vites seçeneğine sahip olan -şimdilik- tek modeli. Euro 6D-Full standardına uygun motorlardan 90 beygir güce sahip turbo beslemeli 1.0 litre TCe, 6 ileri manuel ya da X-Tronic şanzımanla sunuluyor. Alternatif olarak 100 beygir gücündeki ECO LPG motorda ise 6 ileri manuel şanzıman mevcut. Segmentindeki tek fabrika çıkışlı LPG seçeneği olma özelliğini sürdüren bu motorla Taliant tüketicilere düşük yakıt tüketim maliyeti avantajını sunuyor. Giriş versiyonu olan 5 ileri manuel şanzımanla donatılmış 65 beygir gücündeki SCe motor ise yalnızca Joy ekipman seviyesinde sunuluyor.

FİYAT TABLOSU

DONANIM & TEKNİK TABLOLAR

YENİ TALIANTJOYTOUCH
GÜVENLİK VE SÜRÜŞ DESTEK SİSTEMLERİ  
Anti Blokaj Fren Sistemi (ABS) S S
Elektronik Denge Programı ve yokuş kalkış desteği (ESPHSA) S S
Acil fren destek sistemi (AFUAFD) S S
Hız ayar ve sınırlayıcı (Cruise Control) S S
Çocuk koltuğu sabitleyici (ISOFIX) S S
Sürücü ve yolcu için ön ve yan hava yastıkları S S
Acil durum çağrısı S S
Arka park sensörü O S
Ön ve arka park sensörü –Sürüş Destek Paketi
Geri görüş kamerası – O / Sürüş destek paketi
Kör Nokta Uyarı Sistemi –Sürüş Destek Paketi
Ön sis farları O S
Otomatik yanan farlar S –
Otomatik yanan farlar ve yağmur sensörü – S
Elektronik park freni –Teknoloji Paketi
Eller serbest Renault kart sistemi –Teknoloji Paketi
Yüksek konsol –Teknoloji Paketi
KONFOR  
Otomatik klima – S
Elektrikli ve ısıtmalı yan aynalar – S
Yükseklik ve derinlik ayarlı direksiyon S S
Sürücü koltuğu yükseklik ayarı – S
Ön kol dayama – S
Ön koltukların arkasına entegre katlanabilir masa – S
Deri direksiyon – S
Sürücü tarafı tek dokunuşlu elektrikli ön camlar S S
Elektrikli arka camlar – S
Manuel arka camlar S –
Yedek lastik O O
DIŞ TASARIM  
15″ çelik jant kapakları S –
16″ çelik jant kapakları – S
16″ aluminyum jantlarO
MULTIMEDYA  
USB ve bluetooth bağlantılı radyo sistemi S –
8″ dokunmatik ekran, Bluetooth ve USB bağlantısı, Apple CarPlay O S
8” dokunmatik ekranlı bilgi, eğlence ve navigasyon sistemi, kablosuz Apple CarPlay –Navigasyon Paketi
PAKETLER  
Teknoloji Paketi
(Yüksek konsol, elektrikli park freni, eller serbest Renault kart sistemi)
 – O
Sürüş Destek Paketi
(Kör nokta uyarı sistemi, ön&arka park sensörü, geri görüş kamerası)
 – O
Navigasyon Paketi
(8” dokunmatik ekranlı bilgi, eğlence ve navigasyon sistemi, kablosuz Apple CarPlay)
 – O
TALIANTBenzinliLPG
1.0 Sce 65 bg1.0 Tce 90 bg1.0 Tce 90 bg X-tronic1.0 Tce ECO 100 bg
MOTOR  TİPİ    
Silindir hacmi (cm3)999999999999
Çap x Strok (mm)71 x 84.172,2 x 81,3472,2 x 81,3472,2 x 81,34
Silindir/ subap adedi3 / 123 / 123 / 123 / 12
Maksimum güç (bg/dd)65 / 6.30090 / 4.600 -5.00090 / 4.500 -5.000100 / 4600 – 5.000 (LPG)
90 / 4.800 -5.000 (benzinli)
Maksimum tork (Nm/dd)95 / 3.600160 / 2.100 – 3.750142 / 1.750 – 3.750170 / 2.000 – 3.500 (LPG)
160 / 2.100 – 3.750 (benzinli)