Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Toyota nihayet tam elektrikleniyor: bZ4X Concept

Toyota Hybrid çağından " beyond Zero " yani sıfır ötesinde emisyonlu tam elektrikli döneme geçiyor.. İşte yeni dönemin ilk konseptinden ilk veriler...

HYBRID denince akıllara ilk gelen marka olan Toyota, pilli elektrikli ( BEV : battery electric vehicle ) pazarında 2021 itibariyle hepten sıkılaşan rekabete çok gecikmeden cevap veriyor. Çin’in başkenti Şangay’da düzenlenen uluslararası otomobil fuarı ile birlikte dünyaya gösterilen bZ4X isimli konsept, Toyota’nın ilk tamamen elektrikli modelinin seri üretime çok yakın olduğunun habercisi.

Kısaltmalar ve sayıları kombine ederek ( örneğin; GT 86, GR 86, 4Runner, RAV4, C-HR ) modellerine isim vermeyi çok seven Japonların bZ4X isimli en yeni konseptin manası ” beyond Zero ” yani sıfır ötesi emisyon ve dört tekerden çekiş sistemini vurgulaması için 4X ifadelerinin bir araya gelmesiymiş. Umarız seri üretime geçen model için Mirai gibi söylemesi hoş, kolay ve anlamlı bir isim bulunur 🙂

bZ4X Toyota’nın 2016’dan itibaren bir çok modelinin temellerini oluşturan TNGA altyapısıyla geliyor. Zaten o zaman bile her tür güç ve tahrik sistemine ev sahipliği yapacak şekilde modüler olması öngörüsüyle tasarlanmış platformun ne kadar verimli olduğunu aradan geçen 5 yılın ardından bir kez daha anlıyoruz. Ülkemizde üretilen Corolla Sedan ve C-HR modellerinin de kullandığı bu altyapı Japon otomotiv mühendisliği bilgi birikiminin zirve noktalarından biri.Toyota artık Lityum-Ion pil teknolojisinde istediği kalite ve pazar beklentilerine ulaşmış olacak ki 1997’den beri en büyük pazarlama faaliyeti olan HYBRID teknolojisini ve çağını geride bırakıyor. Her ne kadar içten içe bu işe pek gönüllü olmadıklarını – mühendisi gözüyle ve teknik arka planını gözeterek – bilsem de, her gün bir yenisi tanıtılan rakip tam elektrikli modeller Toyota’yı artık bu aşamada mecbur bırakıyor.

Dış tasarımında Japon devin lüks markası LEXUS’un NX modeliyle çok büyük benzerlikler gösteren bZ4X’in eskizleri muhtemelen bizzat Lexus tasarım stüdyosunun eseri. Böylelikle Toyota’nın efsane başkanı Akio Toyoda tarafından ilan edilen ” no more boring cars ” yani ” artık sıkıcı olmayan araçlar ” mottosunun gereklilikleri her ne pahasına olursa olsun yerine getiriliyor. Buradaki paha vurgusunu, satış fiyatı bir Toyota’ya nazaran iki kat pahalı olan Lexus marka ürünlere yapıyorum elbette.

Avrupalı üreticilerin 2030 olarak zikrettiği, ürün çeşitliliğindeki her modelin elektrikle destekleneceğini ilan ettiği tarihi Toyota 2025’e çekmiş. Japon devi 2025 yılına kadar pilli elektrikli 15 yeni modelin 7 tanesini bZ alt markalandırmasıyla sunmayı planlıyor.

bZ4X’in en son teknoloji pil ünitesi ve elektrikli motorlarından başka bir sürpriz teknik atılımı daha olacak; ” drive by wire ” yani mekanik bağlantısı ortadan kaldırılmış elektrikli direksiyon sistemi. Sürüş keyfi odaklı petrolhead bünyelerin hoşuna gitmeyen hissiz tepkisiz direksiyon kutuları aslında ortada içten yanmalı bir motor kalmayınca önemini tamamen yitiriyor. Ayrıca değişken turlu bu sistem sayesinde direksiyon simidini ay çöreğine çevirerek içeride ” merhaba dünyalı , ben uzaydan ” geliyorum diyen iç tasarımlar ortaya çıkarılabiliyor – konseptin iç mekan görsellerinde göreceğiniz üzere-.

bZ4X ‘in ne zaman, ne şekilde, hangi isimle üretim bantlarından ineceği ve ne kadar fiyat etiketiyle bayilere ulaşacağı belli değil ancak tam elektrikli çağı Toyota için resmen bugün itibariyle başlamış vaziyette.