Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Thor’un Hammer’i tam elektrikleniyor: Volvo C40 Recharge

İsveç merkezli Volvo Cars komşusu Norveç’te 2010 yılından beri süregelen sessiz devrim elektromobiliteye 2020 itibariyle tam ayak uydurmaya başlıyor. Recharge ismini verdiği tam elektrikli -yani hiç termik motor bulundurmayan, yalnızca pillerden güç alan elektrik motorlu- model serisine yeni C40 modelini getiriyor.

C40 Recharge, Volvo’nun yakın geçmişindeki C serisi modellerinin geleneğine bağlı kalınarak Coupe görünümlü bir tavan hattı ve arka cam tasarımıyla geliyor. Coupe Crossover / SUV gövde biçimi diyebiliriz bu şekle; Alman premium rakipleri Audi Q2, BMW X2 ve Mercedes GLA bu sınıfta ve bu formda yer alıyor. Tam elektrikli sınıfta ise yeni Mercedes EQA tam olarak C40’ın rakibi.

CMA platformunda üretilen C40, sadece tamamen elektrikli olarak tasarlanan ilk Volvo modeli.

Önce XC40 Recharge ve şimdi de C40 Recharge’ın piyasaya sürülmesinin ardından Volvo Cars, önümüzdeki yıllarda birkaç elektrikli modeli daha piyasaya sürecek.

Volvo Cars 2025 yılına kadar, küresel satış hacminin yüzde 50’sinin tamamen elektrikli otomobillerden ve geri kalanının ise hibrit modellerden oluşmasını hedefliyor. 2030 yılında ise satılan tüm otomobiller tamamen elektrikli olacak.

C40 Recharge’da, XC40 Recharge’da olduğu gibi, Google ile ortaklaşa geliştirilen ve Android işletim sistemini temel alan, piyasadaki en iyi bilgi-eğlence sistemlerinden biri bulunuyor. Google Haritalar, Google Asistan ve Google Play Store* gibi yerleşik Google uygulamaları, yazılımla pürüssüz çalışacak şekilde donanımla desteklenmiş.

C40 Recharge’da Avrupa’da standart hale gelmeye başlayan e-SIM kart desteği sayesinde sınırsız veri özellikli bir tarifeden faydalanılıyor. C40 böylece Google tabanlı tüm hizmetleri sınırsızca ve zahmetsice çalıştırırken, Volvo yazılım merkezinden gelen en son güvenlik ve geliştirme güncellemelerini her zaman havadan ( OTA over-the-air updates ) alabiliyor.

Tahrik sistemi, biri önde ve diğeri arka aksta olmak üzere, yaklaşık 40 dakikada yüzde 80’e kadar hızlı şarj edilebilen, 78kWh pil ile çalışan ikiz elektrik motorlarından oluşuyor. Bu şekilde iklim ve sürüş koşullarına bağlı olarak değişmekle birlikte C40’ın 420 km menzile erişebileceği söyleniyor.