Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Elektrik Mercedes S-Sınıfı’na geldi: EQS

Mercedes-Benz tam elektrikli EQ model serisini EQS ile lüksün zirvesine taşıyor. Bu model aynı zamanda Alman otomotiv endüstrisi için de bir dönüm noktası...

Elektrikli otomobillerin geleceği pil teknolojisi ve şarj istasyonlarının yaygınlığı gibi önemli teknik konulara takılsa da dünyanın önde gelen markaları bunları aşılması gereken ufak pürüzler olarak görmeye başladılar. 2030 yılı, ” yalnızca ” termik motorlu yeni modelleri otomobil bayilerinde bulamayacağımız yıl olarak zikredilmeye başlandı. Tamamen elektrikli otomobil dönemine varacağımız geri sayıma da premium markalar öncülük etmek istiyor. Mercedes-Benz EQ markasıyla bu takvime sadık kalan en önemli üretici.

15 Nisan 2021 tarihi, dünyanın ilk otomobili patentini müzelerinde bulunduran ve dünyanın en prestijli otomobil markası Mercedes-Benz için önemli bir milat; sunduğu model çeşitliliğinin en tepesine konumlanacak EQS dünya prömiyerinin gerçekleştiği tarih.

Daha fazla laf kalabalığı yapmadan çarpıcı veriler ve özelliklerle EQS;

– EQS’in dış tasarımında alışageldiğimiz ve dünyadaki lüks tüketicinin Mercedes’ten beklediği göze ve duygulara hitap eden eski nesil tasarım çizgilerini göremememizin sebebi, amaca yönelik tasarıma geçilmiş olması. Dünyanın en aerodinamik otomobili ünvanının yeni sahibi EQS, cd = 0.20 değerini elde edebilmek için her tarafı yuvarlatılmış yumuşatılmış pürüzsüz bir görünümle geliyor.

– Mercedes-Benz’in evi Stuttgart-Hedelfingen fabrikasında üretilen 108 kWh kapasiteli Lityum-Ion bataryalar, yıllar süren Ar-Ge sonucu elde edilen güç elektroniği yönetimi ve aktif termal koruma yöntemleri sayesinde WLTP ölçüm standartlarına göre 770 kilometre erişim mesafesi sunuyor.

– Almanlar bu menzille Stuttgart’tan Berlin’e veya Oslo’dan Stockholm’e gidebilmek mümkün demiş. Bizim için ise örneğin İstanbul – Antalya yolcuğunu mümkün kılıyor.

– CCS ( Combined Charging Sytem ) DC tipi hızlı şarj ile saatte 200 kW enerji aktarımı mümkün hale geliyor. Böylece EQS’in pillerini yüzde 20 şarj seviyesinden yüzde 80’e ulaştırmak yalnızca 15 dakika sürebiliyor.

– İlk etapta arkadan tahrikli 245 kW ve dört tekerlekten tahrikli 4MATIC model 385 kW arası değişen güç seçenekleri sunacak. Önümüzdeki yıl ise bir AMG performans modeli türevinin ( bu modelde AMG isimlendirmesi kullanılmayabilir çünkü AMG yalnızca içten yanmalı motor teknolojisi için anlam ifade eden bir marka değeriyle anılıyor ) 560 kW güç seçeneği ile geleceği duyuruluyor. Bu da Tesla Model S Performance, Porsche Taycan Turbo 4 S ve Audi e-tron quattro modellerinin ötesine geçen bir hiper performans sınıfına girileceğini gösteriyor.

– Dünya çapında ” Mercedes me Charge ” şarj ağı üyeliği ile erişilebilen 500 bin şarj noktasının 200 bini Avrupa’da. Ayrıca EQS’in ilk sahipleri 1 yıl boyunca IONITY hızlı şarj noktalarında ücretsiz şarjdan faydalanabilecek.


– EQS’in ön konsolunu tamamen kaplayan MBUX Hyperscreen , 141 cm genişliğinde yekpare çizilmez cam katmanın ardına yerleştirilmiş 3 ekranla kullanıcı arayüzü, bilgi ve eğlence sistemine bu zamana kadar görülmemiş bir deneyim getiriyor.

– Arka yolcu yaşam alanı dünyanın lüks otomobil standartlarını belirleyen S-Class ile bire bir konfor özelliklerini sağlayacak şekilde tasarlanmış; hem de alçak tavan ve zemindeki devasa pil ünitesine rağmen!

Elektrikli otomobillere 2021 başında gelen zamlı yeni ÖTV tarifesine rağmen pazarımızda bu modellere oluşan yüksek talebin farkında olan Mercedes-Benz Türk, EQS 580 4MATIC modelini çok gecikmeden 2021 yılının son çeyreğinde satışa sunmayı planlıyor.