Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Skoda’da ‘skala’ genişledi: Yeni Fabia

En erişilebilir Skoda artık neredeyse 10 yıl öncesinin kompakt sınıfı boyutlarına ve özelliklerine ulaştı

ŠKODA, B sınıfındaki popüler modeli FABIA’nın dördüncü neslinin tanıtımını gerçekleştirdi. Sınıfının en büyük ölçülerini sunma iddiasını devam ettiren FABIA, artırılmış konfor özellikleri, birçok gelişmiş güvenlik ve asistan sistemleriyle birlikte C sınıfı modellerden farksız. Hatta markanın MQB platformundaki temsilcisi Scala ile olan iç mekan benzerliği model skalasındaki yakınlığın iyice arttığını gösteriyor.

Modüler MQB-A0 platformu üzerine yapılan Yeni FABIA, ŠKODA markasının yüksek fonksiyonellik, geniş iç hacim, Simply Clever özelliklerini daha ileriye taşıyarak yenilenmiş. ŠKODA ürün gamında 20 yılın üzerinde bir model olan FABIA, son jenerasyonuyla birlikte evrimleşerek her alanda geliştirildi. 22 yılda 4.5 milyondan daha fazla satış adediyle birlikte FABIA, ŠKODA markasının temel modellerinden biri haline geldi. FABIA, OCTAVIA’nın ardından en çok üretilen ŠKODA modeli olma unvanıyla da öne çıkıyor.

ŠKODA’nın Çek kristal zanaatına övgü ve vurgu yaparım yeni tasarım detayları yeni Fabia’da kullanılmış. LED teknolojisine sahip keskin hatlara sahip farlar, son dönemin modası giderek büyümekten nasibini almış Skoda ön panjuruyla buluşturulmuş.

Dördüncü nesil ŠKODA FABIA, ilk üç nesil ile karşılaştırıldığında ağırlığını korurken içeride ve dışarıda daha büyük hale gelmiş. 4,108 mm uzunluğu ile ilk kez dört metre sınırını aşıyor. Mk4 Fabia önceline göre 111 mm daha uzun. Aks aralığı 94 mm artarak 2,564 mm olurken, 48 mm artışla genişliği 1,780 mm’ye ulaşmış.

ŠKODA aynı zamanda FABIA’nın bagajında da 50 litre ile önemli ölçüde bir artış elde etti. Böylece segmentinin en büyük bagajı hacmini daha da ileriye taşıdı. 380 litre bagaj hacmine sahip Yeni FABIA, koltuklar katlandığında 1.190 litre hacim sunuyor.

ŠKODA, FABIA modelini geliştirirken aracı daha sessiz ve akıcı hale getirmek için kapsamlı aerodinami çalışmaları da gerçekleştirdi. Aerodinamik olarak optimize edilen jantlar ve ön tamponun altında aktif olarak ayarlanan soğutma panjurlarıyla yeni FABIA, B segmentinde bir rekor olacak şekilde 0.28 rüzgar direnci kat sayısına ulaşmayı başardı. Akıllı soğutma panjurları, 120 km/s hızda giderken yakıt tüketimini 100 kilometre başına 0.2 litre düşürdü.

Yalın ve modern iç mekan

Bu zamana kadar hem maliyet faydaları hem de Doğu Avrupa müşterisinin taleplerine yönelik yalın çizgisinden vazgeçmeyen Skoda Fabia’da bu kez daha kontrast renkler ve malzemeler ile bir kabin yaratmış. Tüm bu sadeliğin arasında günümüz ihtiyaçlarını karşılaması için dijital arayüz panellerine de son derece ergonomik bir biriçmde yer verilmiş.

Bu zamana kadar Daha üst sınıf modellerde bulunan ısıtmalı ön cam ve ısıtmalı direksiyon gibi birçok özellik FABIA’da da tercih edilebilecek. Ayrıca yeni nesil FABIA’da, çift bölgeli Climatronic klima da yer alacak. Orta konsolun arkasına yerleştirilen hava kanallarıyla birlikte arkadaki yolcular için de konfor artırıldı.

Daha fazla Simply Clever özellik

Yeni FABIA, geniş iç hacminin yanı sıra her zaman olduğu Simply Clever akılcı çözümleriyle de pratikliği artırıyor. Yeni FABIA’da beşi tamamen yeni ve sekizi ilk kez FABIA’da olmak üzere 43 akılcı çözüm sunuyor. Bu sayede FABIA, günlük kullanımı kolaylaştıran dokunuşlarla öne çıkıyor.

Bir ŠKODA klasiği olan yakıt depo kapağındaki lastik derinlik ölçerli buz kazıyıcı, A sütununda otopark bileti tutucu, sürücü kapısının içerisinde şemsiye gibi detayların yanı sıra tamamen yeni Simply Clever özellikler de yer alıyor.

Orta konsolda kredi kartı veya otopark bileti için bir klips, kalem tutması için bir elastik bant yer alıyor. Ön koltukların arasında yer alan çıkarılabilir bardaklık ise daha fazla esneklik sağlarken şanzıman tünelinin üzerindeki alan arkadaki yolcular için küçük eşyalar için saklama gözü olarak kullanılabiliyor. Bagajda esnek ve katlanan bölmeler, opsiyonel panoramik tavan için katlanabilir güneş vizörü, akıllı telefon saklama gözleri, iç dikiz aynasında USB-C girişleri kullanışlılığı artıran özelliklerden sadece birkaçı.

Yakıt cimrisi benzin motorları

Yeni nesil ŠKODA FABIA daha fazla motor seçeneğiyle birlikte düşük yakıt tüketimi sunacak. FABIA’da EVO nesil beş motor seçeneği yer alacak. Her biri Euro 6d emisyon standartlarına uygun olan motorlar, 1.0 litre ve 1.5 litre hacminde. 3 silindirli 1.0 litre motorlar, 65 PS, 80 PS, 95 PS ve 110 PS güçlerinde tercih edilebilecek. 1.5 litrelik dört silindirli motor ise 150 PS güç ve 250 Nm torka sahip olacak. Yeni FABIA motor seçeneklerine göre 5 ileri manuel, 6 ileri manuel ve 7 ileri DSG çift kavramalı otomatik şanzımanla eşleştirilecek. Aynı zamanda FABIA opsiyonel 50 litrelik yakıt deposuyla alınabilecek ve bu sayede WLTP çevrimine göre 900 kilometreden daha fazla menzil kat edebilecek.

Yeni asistan sistemleri ve opsiyonel dokuz hava yastığı

Yeni ŠKODA FABIA segmentindeki en güvenli otomobillerden biri olarak geliştirilmiş aktif ve pasif güvenlik önlemleri sunuyor.

Modüler MQB-A0 platformunun da sağladığı avantajlarla FABIA’nın torsiyonel sertliği de artırıldı. FABIA’da üstün özelliklerin yanı sıra ilk kez Seyahat Asistanı, Park Asistanı ve Manevra Asistanı yer alıyor. Seyahat Asistanı otomatik yönlendirme desteği sağlarken sadece tek tuşla aktif hale getirilebiliyor. 210 km/s hıza kadar çalışabilen Adaptif Hız Sabitleyici, öndeki araca göre hızını otomatik olarak ayarlıyor. Şerit Asistanı, FABIA’nın gerektiğinde otomatik yönlendirmeyle şeritte kalmasına yardımcı oluyor. Geliştirilmiş Kör Nokta Algılama Sistemi, 70 metre uzakta olan araçlara karşı sürücüyü uyarıyor. Park Asistanı ise 40 km/s hıza kadar çalışıyor ve direksiyonu otomatik olarak yönlendiriyor. Manevra Asistanı, park sırasında aracın önündeki ve arkasındaki engelleri tespit ederek otomatik fren uygulayabiliyor. Trafik İşaretleri Tanıma, Yaya ve Bisikletli Algılamalı Ön Asistan da FABIA’nın yeni özellikleri oldu.

Aynı zamanda yeni FABIA, sürücü ve ön yolcu, perde hava yastıkları ve ön yan hava yastıklarını standart olarak sunuyor. Opsiyonel sürücü diz ve arka yan hava yastıkları ile güvenlik seviyesi daha ileriye taşınarak dokuz hava yastığıyla donatılabiliyor