Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Skoda SUV rüyasını gerçeğe dönüştüren KODIAQ yenilendi

Skoda'nın SUV sınıfındaki rekor satışlarını getiren ilk göz ağrısı Kodiaq, üretime başladıktan 4 yılın ardından makyajlandı ve yılın üçüncü çeyreğinde Türkiye'de satışa sunulacak...

ŠKODA, SUV atağını başlatan ilk model olan ve kısa zamanda küresel ölçekte rekor satış adetlerine ulaşan KODIAQ modelini yeniledi. Yenilenen KODIAQ modeli, Ağustos ayından itibaren Türkiye’de de satışa sunulacak.

Makyajın olmazsa olmazları: ön farlar ve ön panjur

Markanın tarihi Çek kristal el işçiliğine vurgu yapan tasarım dilinin evrimleşmesinin SUV boyutunu temsil KODIAQ ‘da makyajla birlikte ön panjur ve farlarda bu tasarımı daha da belirginleştiren değişikliklere gidilmiş.

KODIAQ’ın yeniden tasarlanan ön bölümünde, yükseltilen kaput ve yeni ön panjurun üst sınıf duruşu, üst sınıf yeni bir teknolojiyle desteklenmiş; FULL LED ön far grubu ile Skoda’da ilk kez – daha önce yalnızca Volkswagen modellerinde görebildiğimiz- MATRIX aydınlatma özelliği geliyor.

18-20 inç ebatlara kadar ulaşan yeni alaşım jantlar günümüz tüketicisinin “dinamik görüntü” beklentilerini karşılamak için tasarlanmış.

Yenilenen arka tasarımda üçüncü fren lambası spoyler ile entegre edilirken arka cam biraz daha dar tasarlandı. Bu sayede SUV’un dinamik görünümü güçlendirilirken stop lamba grubu da daha ince ve keskin bir tasarımla üretildi. Arka lambalar kristal tasarımıyla dikkat çekerken ve ŠKODA’ya özgü C şekli de her zamanki yerini aldı.

Yeni çift kollu direksiyon ve masajlı koltuklar

ŠKODA, KODIAQ’ın halihazıda yüksek konfora ve kaliteye sahip kabinini daha da geliştirmeyi başardı. Yeni dekoratif şeritler, kontrast yaratan ek dikiş detayları ve geliştirilmiş LED ambiyans aydınlatma özellikleriyle birlikte iç mekanda his ve görünüm yeni bir boyuta taşındı.

Daha fazla konfor arayanlar için ergonomik, perfore derili elektrikli ayarlanabilen havalandırmalı ve masaj özellikli koltuklar sunulmaya başlanıyor. Bununla birlikte opsiyonel olarak alınabilen çevreci Eco koltuklar, vegan ve geri dönüştürülmüş malzemelerden yapılmış yüksek kaliteli koltuk kılıflarına sahip. Kalabalık aileler için 7 koltuk seçeneğiyle de tercih edilebiliyor.

KODIAQ’ın bu kadar sevilmesini ve pazarda tutunmasını sağlayan iç mekanda günümüzün tüm teknolojik nimetleri eksik edilmemiş; dokunmatik ekran donanıma göre 8 inç veya 9.2 inç olarak geliyor. Kablosuz SmartLink teknolojisi, Android Auto, Apple CarPlay ve MirrorLink ile akıllı telefonlara kolayca eller serbest şekilde ulaşılabiliyor. Ayrıca daha hızlı veri ve enerji akışı için tüm bağlantı noktaları USB Type-C standardına geçmiş.

Türkiye’de dizele veda, Avrupa’da son kilometreler

KODIAQ’ın güç üniteleri, VW AG’nin içten yanmalı motorlarının son temsilcileri diyebileceğimiz EVO serisinden geliyor. İki dizel ve üç benzinli motor seçeneğine sahip KODIAQ’da güç aralığı 150 HP’den 245 HP’ye uzanıyor. Ülkemizde giriş seviyesi olarak sunulacak 1.5 TSI 150 HP motor, 7 ileri DSG şanzımanla kombine ediliyor. Ürün gamının en üst seviyesini ise 2.0 TSI 245 PS kombinasyonuyla RS versiyonu temsil edecek. 

KODIAQ RS’in performansı da artırıldı

ŠKODA’nın RS ailesinin üyesi olan KODIAQ RS de daha yüksek performans sunacak şekilde yenilendi. Yeni 2.0 TSI EVO benzinli motor, yerine geldiği 2.0 TDI 240 HP motora kıyasla 5 HP daha fazla güç sunuyor. Siyah gövde detayları, aerodinamik olarak optimize edilmiş yeni 20 inç Sagitarius alaşım jantlar ile bu sportif KODIAQ modeli, ilk bakışta ŠKODA RS ürün ailesine ait olduğunu belli ediyor. KODIAQ RS’te LED Matrix farlar standart olarak sunulurken içeride ise siyah Suedia spor koltuklar, kırmızı dikişlerle birlikte eşsiz bir atmosfer yaratıyor. İçeride kullanılan siyah elmas dikişli kapı panelleri sportiflik hissini destekliyor.

Yeniden tasarlanan altıgen ŠKODA ön panjuru, siyah cam çerçeveleri ve tavan rayları, RS’e özgü tamponlar yeni KODIAQ RS’in farkını ortaya koyuyor.

Talebe yetişmeye çalışan 4 büyük fabrika

2016 yılında ŠKODA’nın büyük başarıya ulaşan SUV atağını başlatan KODIAQ, , 600 bin adedin üzerinde satışla birlikte kısa zamanda başarısını kanıtladı. Kodiaq aynı zamanda D-SUV segmentinde Türkiye’de en çok satılan modeli.

Tüm dünyadan gelen yoğun ilgiyle birlikte gerçek bir global model haline gelen KODIAQ’ın üretimi, ŠKODA’nın evindeki Kvasiny fabrikasının yanında Çin, Hindistan ve Rusya’da da gerçekleştiriliyor. Ülkemize yalnızca Kvasiny fabrikasından tedarik edilecek olan KODIAQ, şu anda global olarak 60 civarında pazarda satışa sunuluyor.